Akciós termékek
Kezdőlap » Propolisz termékek
Propolisz oldatok, kicsi és családi kiszerelésekben, hamarosan alkoholmentes kivitelben is elérhetőek lesznek.
A szorgos méhek fáradságos munkája révén szerzett mézet mindenki jól ismeri, annak jótékony hatásainál már csak ízét szereti jobban. Azonban ez az édes nedű nem az egyetlen termék, melyet a méhek gyűjtenek és előállítanak. Nekik köszönhetjük például a propoliszt is, ami nem más, mint egy ragadós, sárgásbarna színű, édeskés illatú gyanta, mely a fák rügyein, azok fiatal ágain, levelein található meg. Magyarországon főképp nyírfa, nyárfa, bükkfa, éger, fenyő vadgesztenye, szilfa és a napraforgó a propolisz forrása.
Már a méhek is számos szempontból tudják hasznosítani ezt az anyagot, amit a propolisz név mellett méhszurokként is ismerhetünk, ugyanis ezzel tapasztják be a kaptár réseit, hogy azokon ne juthasson be baktérium, mely megtelepedve kedvezőtlen hatással lenne az egész méhcsaládra. A kaptárban ugyanis állandó 35 °C körül a hőmérséklet, amit még magas páratartalom is kísér, így fokozottan kedveznének a körülmények a kórokozók, gombák és baktériumok megtelepedésének, terjedésének. Ezen kívül belülről is kibélelik a kaptárt, hiszen fertőtlenítő hatásának köszönhetően megakadályozza, hogy megtelepedjenek a fertőzések és baktériumok, ha mégis bejutottak volna. A véletlenül betévedt rovarokat is ezzel vonják be, hogy megakadályozzák a bomlási folyamat beindulását, amely szintén a méhcsaládra káros anyagok termelődésével járnának.
A mézelő méhek a nektárgyűjtő szezonon kívül sem unatkoznak, ilyenkor gyűjtik be a propolisz előállításához szükséges gyantaszerű anyagot. Nagyjából dél körül indulnak meg begyűjtő körútjukra, hiszen ilyenkor van általában a legmelegebb, ilyenkor a gyanta is folyékony, ami nagyban megkönnyíti annak begyűjtését. A fiatal dolgozó méhek így nem csak az utódok táplálásával foglalatoskodnak ilyenkor, hanem a propolisz előállítását is erre az időszakra tervezik, ahogyan a kaptár körüli feladatok nagy részét is ilyenkor látják el.
A propolisz összetétele rendkívül sokféle lehet, hiszen számos szempont közrejátszik abban, hogy milyen méhszurkot gyűjthetünk be a kaptárból. A több, mint 300 alkotóelemmel rendelkező, barnás, illatos, gyantás anyag összetevői között megtalálhatóak a flavonoidok, különböző vitaminok (B1, B2, B6, C, E) és ásványi anyagok (K, Na, Mg, Al, P, Si, Va, Co, S, N, Zn), aminosavak és enzimek, a képlet így egyszerű, étrendkiegészítőként is remekül megállja helyét.
A propoliszt külsőleg elsősorban tinktúra formájában alkalmazzák, azaz alkoholos oldatként kezelhetjük vele a felületet, ami így fertőtlenítve lesz, és a sebgyógyulást is elősegíti. Emellett az érzékenyebb területeken érdemes krémbe keverni a propoliszt, miután lereszeltük, így kevésbé okozhat bőrirritációt, kipirosodást, mely elsősorban a tinktúra alkoholtartalmának tudható be.
A belsőleg alkalmazható propolisz számos fajtája létezik már. Kapható belőle gumicukor, rágógumi, de leggyakoribb előfordulása még mindig a természetes verzió, ahogyan kinyerik az a kaptár belsejéből. Ezt általában vagy el kell rágcsálni, vagy belereszelhetjük ételeinkbe. Előfordul az is, hogy a tinktúra feloldását javasolják vízben, melyet így éhgyomorra kell meginni, de akár kockacukorra, mézre cseppentve is bevihetjük azt szervezetünkbe.
Amit nagyon fontos leszögezni, hogy a propolisz fogyasztását kúraszerűen érdemes alkalmazni, hiszen hosszútávon csökkentheti a vérnyomást is. A propolisz fogyasztását szorítsuk rövidebb, pár hetes időszakokra, mely után legalább ugyanannyi ideig mellőzzük fogyasztását.
A propolisz legnagyobb hatását immunrendszerünkre fejti ki, hiszen jelentős mértékben megerősíti azt. Emellett fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő, valamint antiallergén hatását is igazolták. A propolisz egy természetes antibiotikum, mely a kórokozók ellen lép fel, a hasznos baktériumokat kímélve. Asztma ellen is hatásosnak bizonyult, ugyanis csökkenti a gyulladásos immunválaszt, mely asztma során jelentkezik.
A propolisznak számos olyan jótékony hatása van, mely bár nem minősül gyógyszernek, nagyon sok esetben hozzájárul a gyógyuláshoz, bizonyos betegségek és fertőzések megelőzéséhez, általános immunerősítéshez. Az alábbi esetekben szokták javasolni használatát.
A propoliszt sok esetben használják külsőleg, ugyanis segít leküzdeni a bőrproblémákat, bőrgyulladásokat, hatásosan kezeli a nehezen gyógyuló sebeket, és megszünteti a gyulladást ekcéma, pikkelysömör és az ízületek fájdalma esetén is.
Ezen kívül fertőtlenítő, gombaölő hatásának köszönhetően hatékonyan leküzdhetjük vele a bőr- és körömgombát is.
Égések és fagyások kezelésére már az ókorban is előszeretettel használták.
Vírusölőként megszabadulhatunk a herpesztől és az aftától is, immunerősítőként pedig meg is előzhetjük azok kialakulását.
Enyhén vizelethajtó és gyulladáscsökkentő hatása segít leküzdeni a húgyúti fertőzéseket, segítségével búcsút inthetünk a prosztata- és hólyaggyulladásnak, de sikeresen kezelhetjük vele a felfázás és vesekő, vesehomok tüneteit is.
Hasonlóan hasznos gyulladáscsökkentő hatása a bélrendszerben is, a bélflórát nem károsítva veszi fel a harcot a gyomor- és bélbajokkal, fekéllyel, de még az aranyér ellen is használják egyesek.
Egyes illóolajainak köszönhetően görcsoldó és fájdalomcsillapító hatásáról is ismert a propolisz, mely enyhíti a reumatikus fájdalmat.
A szájüreg fertőzései esetén is alkalmazzák, legyen szó torokfájásról, fogszuvasodásról vagy fogínygyulladásról.
A II-es típusú cukorbetegség kezelésével is kapcsolatba hozták, hiszen remek kiegészítője az ilyenkor alkalmazandó diétának, segít normalizálni a vércukorszintet.
Rákterápiában is gyakran ajánlott étrendkiegészítő a propolisz, ami gátolhatja a daganatos sejtek szaporodását.
Méhesvölgy Bt.
Bem József u. 9 fsz. (Nem átvételi pont!)
1023, Budapest
hello@kaptarkiraly.hu
+36 705515955
Létrehozva: www.eshop-gyorsan.hu